Przydatny odrębny dział?

Listopad 21st, 2012

W przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją jest trochę wydziałów. W ogólności są dwie bardzo duże komórki. Jedna to produkcja, a druga zarządzanie. W wytwórczości mamy wydziały produkcji bezpośredniej, zakłady naprawcze oraz składy. W wydziale administracji mamy takie wydziały jak wydział personalny, finansowy oraz handlowy.

Ewidentnie nad tym wszystkim jest dyrektor, czy dyrekcja, lecz trochę upraszczając mamy naturalnie tak jak wyżej. Naumyślnie tu pominąłem komórki takie jak informatyczny, bhp czy sprzątanie, tymczasem tutaj akurat prace praktykowane przez pracowników firm, którym zleca się otsorcing.

W takiej firmie poza samą fabrykacją najważniejszym działem jest dział handlowy. W nim mamy rzecz jasna import. Jest ten dział niezwykle znaczącym oddziałem. To od jego przedsięwzięć mamy dostawców i nabywców. Za pomocą jednych mamy artykuły kluczowe do własnej pracy, a przy użyciu drugich możemy zarabiać.

Można stwierdzić, że handel, a w gruncie rzeczy załoga i ich pełnione postępowania bardzo wielokrotnie predestynują o kondycji jednostki. Pożądane byłoby w takim razie angażować w takim oddziale handlowym zaledwie profesjonalistów.

Bez wątpienia od startowania kontaktów z dostawcami (import) winny być jedne osoby, a od zaczynania kontaktów z nabywcami (eksport) winny być kompletnie drugie osoby.

Kategorie: Biznes i firmy | Tagi: , , , , , , ,

Przepraszamy, tego artykułu nie można komentować.